4×4
Image default
Crossover

Noul Nissan Leaf va fi un crossover

Așa cum deja intuiam de ceva vreme, noul Nissan Leaf îmbracă cea mai populară haină – cea de crossover.

Compania auto a confirmat faptul că Nissan Leaf va fi lansat sub formă de crossover. Acesta va fi produs în UK și va marca tranziția firmei către electromobilitate, după o investiție de peste 1 miliard de euro.

Limbajul de design va respecta trendul impus de Ariya, un SUV electric al cărui aspect a fost deja confirmat.

Odată cu confirmarea faptului că Nissan Leaf va fi un crossover, a fost oficializată și dispariția modelului hatchback. Acesta nu va mai fi produs.

Mai mult, ambiția Nissan de a deveni un brand cât mai electrificat cu putință a fost verbalizată de CEO-ul entității europene. Anul 2025 este prestabilit ca fiind momentul tranziție integrale către o gamă EV.

Nissan Leaf crossover va folosi platforma CMF-EV a Renault și va păstra aproximativ aceleași valori ca Renault Megane E-Tech. La capitolul infotainment, tehnologia folosită se va baza pe Android și serviciile Google.

Related posts

Audi va dezvălui noua generație Q5 la începutul lunii septembrie

Mihai Morcovescu

Nissan Hyper Punk, un concept creat special pentru creatorii de conținut și artiști

Mihai Morcovescu

KIA a publicat primele fotografii oficiale cu viitorul crossover electric EV3

Mihai Morcovescu

Leave a Comment